Poznaj moją historię – Grzegorz

W Fundacji Brak Barier sporo jest osób o różnego rodzaju zainteresowaniach. Jednym z przykładów takich ludzi, którzy spełniają się w swojej pasji jest Grzegorz Fugas. Jakiego rodzaju jest to pasja? Jak postrzega życie osób z niepełnosprawnościami w dzisiejszym świecie? O tym – i nie tylko o tym – porozmawialiśmy z naszym bohaterem.

Grzegorz Fugas znany jest ze swojego niezwykle przyjaznego usposobienia. Jest duszą towarzystwa. W zdecydowanej większości czasu uśmiech nie schodzi mu z twarzy, mimo tego, że od wielu lat mierzy się z pewną dolegliwością. „Moja niepełnosprawność to niepełnosprawność ruchowa.” – zdradza Grzegorz. „Jest to niepełnosprawność wrodzona.” – kontynuuje.

Niezwykle ważne z perspektywy osób z niepełnosprawnościami, jest zaakceptowanie swojej sytuacji życiowej. Jak zapewnia nasz bohater, nie miał z tym większego problemu.  „Pierwsze lata ze swoją niepełnosprawnością wspominam bardzo dobrze. Prawdopodobnie bywały gorsze chwile, ale nie miałem problemu z zaakceptowaniem jej.” – zdradza. 

„Moi znajomi, rodzina postrzegają mnie jako normalnego człowieka, nie patrzą na to czy jestem na wózku czy nie.” – mówi dalej.

Niestety, bywa też tak, że osoby z niepełnosprawnością są niekiedy odrzucane przez społeczeństwo właśnie przez swoją niepełnosprawność. Jednak w życiu Grzegorza to nie wystąpiło. „Oczywiście, że tak! Wszyscy moi znajomi czy rodzina mnie bardzo wspierają. Do dziś nie spotkałem się z odrzuceniem.” – zapewnia.

Pierwsze chwile z niepełnosprawnością z pewnością były dla naszego bohatera trudne, jednak udowadnia on, że nie ma rzeczy niemożliwych.

„Moja samodzielność przez lata uległa dużej poprawie, przede wszystkim dzięki temu, że zacząłem uprawiać dużo sportu.” – kontynuuje Grzegorz.

Bywa też tak, że niekiedy obce osoby chcą wyręczać ludzi z niepełnosprawnościami. Co wtedy? Jak wówczas zachowuje się Grzegorz?

„Zdarzały i zdarzają się nadal takie sytuacje, kiedy ludzie chcą mnie wyręczać w różnych czynnościach, ale ja wtedy grzecznie tłumaczę, że poradzę sobie sam.”

 

Ludzie z różnego rodzaju niepełnosprawnościami w obecnych czasach mają wiele udogodnień, które pozwalają im w dużym stopniu żyć tak, jak osoby pełnosprawne, co zauważa nasz bohater. „Uważam, że sytuacja osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat bardzo się poprawiła. Powstaje sporo fundacji które mają w swojej ofercie różne ciekawe drogi rozwoju i każdy może wybrać to co mu najbardziej odpowiada” – mówi.

„Osoby niepełnosprawne powinno przestać się postrzegać jako osoby potrzebujące pomocy 24 godziny przez siedem dni. Takie osoby też chcą i potrafią normalnie żyć jak osoby sprawne.” – stwierdza. 

W życiu każdego człowieka, niezależnie od jego stanu zdrowia, bardzo ważna jest pasja.

„Moją największą pasją jest fotografia. Rozwijam się w tym kierunku od siódmego roku życia ucząc się cały czas nowych technik robienia zdjęć, sprawia mi to dużo radości.” – mówi Grzegorz.

Do kolejnych zainteresowań naszego bohatera, należy także Crossfit, który ma okazję trenować w Fundacji Brak Barier, do której dołączył w październiku 2021 roku. 

„Uczęszczam na zajęcia z Crossfitu, bardzo mi się tam podoba. Dzięki tym zajęciom, poprawiam swoją siłę fizyczną, ale też te ćwiczenia wpływają na moją psychikę, oczywiście bardzo pozytywnie.” – podkreśla.

Co  Grzegorzowi daje uczestnictwo w takich wydarzeniach jak te, organizowane przez naszą Fundację?

„Uczęszczanie do takich organizacji jak Fundacja Brak Barier daje mi poznać siebie lepiej. Przekonałem się o tym na co mnie stać, jak dużo rzeczy mogę wykonywać.” – mówi.

Na koniec zapytaliśmy Grzegorza, jakie są jakie plany na najbliższą przyszłość. „W tym roku chcę dalej rozwijać się w temacie fotografii, chcę zapisać się na kursy które pomogą mi dowiedzieć się jeszcze więcej rzeczy z nią związanych. Moją przyszłość wiążę z pracą fotografa, według mnie jest to bardzo ciekawy zawód.” – kończy Grzegorz.

Rozmawiał: Arek Warchał

Poznaj wcześniejszych bohaterów: Wszystkie historie