Poznaj moją historię – Monika

W naszej fundacji Monika stanowi reprezentację osób z niepełnosprawnością wzroku. Miała 8 lat, gdy zdiagnozowano u niej zwyrodnienie barwnikowe siatkówki – chorobę, która wiąże się ze stopniową utratą wzroku. Pomimo choroby zdołała w normalnym trybie ukończyć szkołę średnią, w czym ogromnie pomogło wsparcie ze strony jej szkolnych koleżanek i kolegów.

Dość młodo, bo w wieku 23 lat, założyła rodzinę. Niedługo potem na świecie powitała swoją pierwszą córkę, a po dłuższej przerwie – kolejną. Przez ten czas była mamą na cały etat, jednak kilka lat temu postanowiła w swoim życiu zmienić wszystko i zapisała się do szkoły masażu. Po jej ukończeniu rozpoczęła pracę w jednym z krakowskich centrów fizjoterapii jako masażystka.

Monika od wielu lat jest beneficjentką organizacji zrzeszających osoby niewidome, które poprzez kursy i wsparcie psychologiczne pomogły jej wejść na rynek pracy.

W ramach działań Fundacji Brak Barier angażuje się w Szkolenia Savoir vivre względem osób niepełnosprawnych oraz obsługi osób z niepełnosprawnością, podczas których uświadamia uczestników jak zachowywać się względem osób z dysfunkcją wzroku i jak im skutecznie pomagać .

 

 

Na co dzień Monika korzysta z technologii, które niedawno umożliwiały jej naukę, a obecnie pomagają rozwijać zainteresowania i prowadzić aktywne życie – są m.in. to dyktafony, odtwarzacze dźwięku, narzędzia do audiodeskrypcji i czytniki ekranowe. Uwielbia muzykę, książki, filmy oraz spektakle teatralne, a także aktywność fizyczną. W planach ma rozpoczęcie nauki gry w showdown, która jest bardzo zbliżona do tenisa stołowego. 

Monika to optymistka, a jednocześnie pełna autoironii i dystansu do świata wielbicielka czarnego humoru, którą cechuje też ogromna dziecięca ciekawość świata i wszystkiego co nowe.