Poznaj moją historię – Rafał

Z przyjemnością chcielibyśmy ogłosić, że właśnie ruszyliśmy z cyklem „Poznaj moją historię”. Będziemy prezentować w nim zarówno sylwetki członków Fundacji Brak Barier, jak i naszych oddanych wolontariuszy oraz uczestników projektów przez nas realizowanych.

W pierwszej kolejności poznajcie jednego z założycieli Fundacji oraz jej prezesa – Rafała Pawłowskiego.

Rafał sam jest osobą niepełnosprawną i mimo wielu przeciwności losu oraz trudu jaki spotyka każdego dnia, od zawsze chciał pomagać innym. Od urodzenia choruje na zanik mięśni, co spowodowało, że przez kilkanaście lat poruszał się o kulach, a obecnie porusza się na wózku.

Jak mawia pomysł o założeniu Fundacji siedział w jego głowie od dawna – ale jak sam zauważył zawsze coś mu przeszkadzało i nie pozwalało na spełnienie tego celu. Ostatecznie udało się stworzyć fundację z grupą wspaniałych osób oddanych w całości każdemu projektowi!

Z wykształcenia jest inżynierem informatyki. Ale jak sam zauważył to pomaganie innym sprawia mu największą przyjemność.

Na swojej ścieżce życiowej nabył spore doświadczenie dotyczące różnych niepełnosprawności oraz komponentom idącym z nimi w parze. Bez jego wysiłku i pomocy zarówno Fundacja jak i osoby pełno i niepełnosprawne nie byłyby w tym miejscu, w którym znajdują się dzisiaj, za co bardzo mu dziękujemy.

Przez kilka lat był  instruktorem na obozach i zajęciach aktywnej rehabilitacji dla dzieci i młodzieży, którzy poprzez swoją niepełnosprawność także poruszają się na wózkach. Pełniąc funkcję instruktora, zapoznawał uczestników z metodami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, zachęcając ich do aktywnego spędzania czasu, prowadząc rozmowy motywujące a także te trudniejsze życiowe. Dzięki temu dzieci uczą się samodzielności, obycia społecznego a także tak ważnej w życiu pewności siebie.

 

Przez lata aktywnie działa w środowisku osób niepełnosprawnych. Uczestniczy w debatach dotyczących wprowadzania konwencji ONZ oraz wszelakich dyskusjach związanych z dostępnością architektoniczną i poprawą życia osób niepełnosprawnych w Polsce.

W wolnych chwilach podróżuje, spędza aktywnie czas ze znajomymi, chodzi na koncerty muzyczne czy na wielogodzinnych rozgrywkach w gry planszowe wraz ze swoimi bratankami. Jego smykałką jest projektowanie i tworzenie stron internetowych, jak widać można łączyć przyjemne z pożytecznym i o to w tym wszystkich chodzi!Rafał Pawłowski

Rafał to człowiek, który wiecznie chce naprawiać i tworzyć lepszy świat. Ważnym dla niego celem jest stworzenie przyjaznego i dostępnego środowiska dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nieustannie dąży do zwiększenia świadomości społeczeństwa na tego typu problemy oraz pomaga w poznawaniu tych osób bliżej.

Swoją osobą motywuje wielu do działania i nie poddawania się. Taki z niego dziwny człowiek, że im bardziej dostaje po tyłku, tym bardziej chce pomagać innym

Jego motto życiowe to „Im cięższa jest walka, tym wspanialsze zwycięstwo”.

Zobacz innych naszych bohaterów:

Już wkrótce opis kolejnej fascynującej osoby. Śledźcie naszą stronę oraz profile na facebooku i instagramie!