Na rynku jest dostępne wiele sprzętów, które w bardzo dużym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Takie sprzęty mogą mieć przeróżne zastosowanie. Jednak przy zakupie warto zwrócić uwagę na indywidualne dopasowanie do konkretnego użytkownika oraz jego zastosowanie. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka propozycji, które być może Was zainteresują.
Jest to przede wszystkim bezpieczne dla opiekuna i maksymalnie odciążają kręgosłup, zapobiegając urazom mechanicznym kręgów oraz ich przeciążeniom.
Dodatkowo można je składać i swobodnie transportować.
Ceny podnośników są bardzo różne, a zależy to głównie od jego zastosowania i potrzeb pacjenta. Im bardziej wyspecjalizowany sprzęt, tym jego cena jest wyższa.
Łóżka rehabilitacyjne – są przeznaczone głównie dla osób leżących, wymagających długoterminowej opieki. Łóżka zostały zaprojektowane tak, by jego użytkownik czuł się komfortowo i bezpiecznie przez cały czas. Istotna jest możliwość regulowania go w różnych płaszczyznach za pomocą pilota. Dzięki temu pacjent może zmieniać pozycje w każdym zakresie. Dzięki regulacji wysokości łózka – ułatwia to przesiadanie się z wózka na łózko. Taki sprzęt jest przeznaczony głównie dla osób po udarach, wylewach, czy innych ciężkich schorzeniach wymagających całodobowej opieki.
– piankowe: wykonane z pianki poliuretanowej, które są najczęściej stosowane w szpitalach ze względu na niską cenę i możliwość łatwego czyszczenia. Jednak komfort pacjenta w tego typu produktach jest już dużo mniejszy, ponieważ nie ma możliwości zmiany ciśnienia wewnątrz materaca tak jak jest to w przypadku materaca zmiennociśnieniowego.
– zmiennociśnieniowe, które składają się z niewielkich komór wypełnionych powietrzem. Dzięki temu materac dostosowuje się do pozycji pacjenta, a to zmniejsza ryzyko nadmiernego nacisku na dany obszar ciała.
Są dwa rodzaje zmiennociśnieniowych :
– bąbelkowe – polecany szczególnie osobom o wadze pozostającej w normie, przeznaczony jest przede wszystkim do profilaktyki oraz leczenia odleżyn I stopnia. Jego bąbelkowa struktura umożliwia lepszą cyrkulację powietrza, a tym samym zmniejsza potliwości skóry.
– rurowe: są wykonane z wałków pulsacyjnie wypełnionych powietrzem. Przeznaczone są głównie dla osób mających dużą nadwagę i które już mają odleżyny. W tego typu materacach jest możliwość wyjęcia komory, która znajduje się bezpośrednio pod raną. To spowoduje zmniejszenie ucisku na dany obszar oraz lepszy przepływ powietrza do rany.
– schodołaz kroczący z wbudowanym krzesełkiem jest równie bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jest on wspomagany elektrycznie co znacznie ułatwia opiekunowi jego obsługę. Wyposażony w wygodny fotel oraz podłokietniki.
– schodołaz gąsienicowy, który jest bardzo popularny z uwagi na jego praktyczne zastosowanie. Ten produkt posiada innowacyjną konstrukcję, która umożliwia poruszanie się w górę i w dół w równej płaszczyźnie, tak by przemieszczenie pacjenta było jak najbardziej komfortowe i bezpieczne. Produkt umożliwia przemieszczanie się razem z wózkiem różnego typu.
Powyżej przedstawione sprzęty to tylko niektóre z dostępnych na polskim jak i zagranicznym rynku. Natomiast nowe technologie nieustannie się rozwijają i obecnie jest wiele innych wyspecjalizowanych sprzętów, które wspomagają codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym jak i ich opiekunom. Jednak takie przedmioty mają też swoją cenę, która zazwyczaj bywa bardzo wysoka. Dlatego jest możliwość skorzystania z dofinansowania z PFRON oraz NFZ na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, które szerzej przedstawiliśmy w tym artykule (odnośnik). Refundacja NFZ przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego ZUS. Natomiast gdy nie mamy zbyt dużych możliwości, jeśli chodzi o wkład własny to możemy zwrócić się z wnioskiem do PFRON, składając odpowiednie dokumenty. Za pośrednictwem MOPS/PCPR można, również uzyskać dopłatę do takiego sprzętu, który nie jest refundowany przez NFZ – to pozwala na otrzymanie kwoty w wysokości do 60% wartości sprzętu. Tego typu dofinansowanie jest przeznaczane na różnego typu sprzęt wspomagający np. sprzęt toaletowy dla niepełnosprawnych, czy inne produkty rehabilitacyjne. Ponadto można ubiegać się o dofinansowanie w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się i barier technicznych oraz likwidacji barier architektonicznych.
Autor : Patrycja Potaczek
Inne artykuły dotyczące poradnictwa: https://brakbarier.org/poradnictwo/