Poradnictwo: Sprzęt wspomagający i pomocniczy dla osób na wózku

Na rynku jest dostępne wiele sprzętów, które w bardzo dużym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Takie sprzęty mogą mieć przeróżne zastosowanie. Jednak przy zakupie warto zwrócić uwagę na indywidualne dopasowanie do konkretnego użytkownika oraz jego zastosowanie. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka propozycji, które być może Was zainteresują.

Podnośniki – tego rodzaju sprzęt jest dostępny w kilku rodzajach, w zależności od zastosowania. Jest to także bardzo dobra alternatywa w odciążeniu opiekunów osób niepełnosprawnych. A to za sprawą nowoczesnej technologii, która została specjalnie opracowana tak by być wsparciem w opiece nad obłożenie chorymi. Podnośniki umożliwiają bezpiecznie i łatwo przenosić pacjenta z łóżka, wózka inwalidzkiego czy transportować go do wanny lub do toalety.

Jest to przede wszystkim bezpieczne dla opiekuna i maksymalnie odciążają kręgosłup, zapobiegając urazom mechanicznym kręgów oraz ich przeciążeniom.

Dodatkowo można je składać i swobodnie transportować.

Ceny podnośników są bardzo różne, a zależy to głównie od jego zastosowania i potrzeb pacjenta. Im bardziej wyspecjalizowany sprzęt, tym jego cena jest wyższa.

Łóżka rehabilitacyjne – są przeznaczone głównie dla osób leżących, wymagających długoterminowej opieki. Łóżka zostały zaprojektowane tak, by jego użytkownik czuł się komfortowo i bezpiecznie przez cały czas. Istotna jest możliwość regulowania go w różnych płaszczyznach za pomocą pilota. Dzięki temu pacjent może zmieniać pozycje w każdym zakresie. Dzięki regulacji wysokości łózka – ułatwia to przesiadanie się z wózka na łózko. Taki sprzęt jest przeznaczony głównie dla osób po udarach, wylewach, czy innych ciężkich schorzeniach wymagających całodobowej opieki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materace i poduszki przeciwodleżynowe – są bardzo przydatne zarówno dla osób leżących jak i dla osób aktywnych. Materace jak i zarówno poduszki przeciwodleżynowe zakładane na siedzisko wózka powodują zmniejszenie ryzyka powstania ran na ciele, które to nie jest wystarczająco dokrwione. Produkty te wspomagają prawidłowy przepływ krwi całego ciała i przyczyniają się do zmniejszenia ucisku tkanek w jednym miejscu, zapobiegając odleżynom. Działanie materacy przeciwodleżynowych wpływa też pozytywnie na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała chorego oraz optymalny poziom wilgotności jego skóry. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów takiego sprzętu, który jest dostosowany do konkretnych potrzeb. Wyróżniamy materace:

– piankowe: wykonane z pianki poliuretanowej, które są najczęściej stosowane w szpitalach ze względu na niską cenę i możliwość łatwego czyszczenia. Jednak komfort pacjenta w tego typu produktach jest już dużo mniejszy, ponieważ nie ma możliwości zmiany ciśnienia wewnątrz materaca tak jak jest to w przypadku materaca zmiennociśnieniowego.

– zmiennociśnieniowe, które składają się z niewielkich komór wypełnionych powietrzem. Dzięki temu materac dostosowuje się do pozycji pacjenta, a to zmniejsza ryzyko nadmiernego nacisku na dany obszar ciała.

Są dwa rodzaje zmiennociśnieniowych :

– bąbelkowe – polecany szczególnie osobom o wadze pozostającej w normie, przeznaczony jest przede wszystkim do profilaktyki oraz leczenia odleżyn I stopnia. Jego bąbelkowa struktura umożliwia lepszą cyrkulację powietrza, a tym samym zmniejsza potliwości skóry.

– rurowe: są wykonane z wałków pulsacyjnie wypełnionych powietrzem. Przeznaczone są głównie dla osób mających dużą nadwagę i które już mają odleżyny. W tego typu materacach jest możliwość wyjęcia komory, która znajduje się bezpośrednio pod raną. To spowoduje zmniejszenie ucisku na dany obszar oraz lepszy przepływ powietrza do rany.

Schodołazy – umożliwiają łatwe przemieszczanie się osoby niepełnosprawnej między poziomami w budynku. Dzięki temu schody można łatwo pokonać, ponieważ schodołaz jest zamontowany tak, by mógł się po nich przemieszczać razem z użytkownikiem w bezpieczny sposób. Jak do tej pory jest możliwość wybory takiego sprzętu jak:

– schodołaz kroczący z wbudowanym krzesełkiem jest równie bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jest on wspomagany elektrycznie co znacznie ułatwia opiekunowi jego obsługę. Wyposażony w wygodny fotel oraz podłokietniki.

– schodołaz gąsienicowy, który jest bardzo popularny z uwagi na jego praktyczne zastosowanie. Ten produkt posiada innowacyjną konstrukcję, która umożliwia poruszanie się w górę i w dół w równej płaszczyźnie, tak by przemieszczenie pacjenta było jak najbardziej komfortowe i bezpieczne. Produkt umożliwia przemieszczanie się razem z wózkiem różnego typu.

Powyżej przedstawione sprzęty to tylko niektóre z dostępnych na polskim jak i zagranicznym rynku. Natomiast nowe technologie nieustannie się rozwijają i obecnie jest wiele innych wyspecjalizowanych sprzętów, które wspomagają codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym jak i ich opiekunom. Jednak takie przedmioty mają też swoją cenę, która zazwyczaj bywa bardzo wysoka. Dlatego jest możliwość skorzystania z dofinansowania z PFRON oraz NFZ na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, które szerzej przedstawiliśmy w tym artykule (odnośnik). Refundacja NFZ przysługuje każdemu kto jest ubezpieczony w ramach ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego ZUS. Natomiast gdy nie mamy zbyt dużych możliwości, jeśli chodzi o wkład własny to możemy zwrócić się z wnioskiem do PFRON, składając odpowiednie dokumenty. Za pośrednictwem MOPS/PCPR można, również uzyskać dopłatę do takiego sprzętu, który nie jest refundowany przez NFZ – to pozwala na otrzymanie kwoty w wysokości do 60% wartości sprzętu. Tego typu dofinansowanie jest przeznaczane na różnego typu sprzęt wspomagający np. sprzęt toaletowy dla niepełnosprawnych, czy inne produkty rehabilitacyjne. Ponadto można ubiegać się o dofinansowanie w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się i barier technicznych oraz likwidacji barier architektonicznych.

Autor : Patrycja Potaczek

 

 

 

 

 

Inne artykuły dotyczące poradnictwa: https://brakbarier.org/poradnictwo/